Офіційний сайт Городницької селищної ради

Житомирська область, Звягельський район

Музей Городницького Фарфорового заводу знаходиться в приміщенні Будинку культури.

Коротка інормація про Городницький фарфоровий завод

Місцезнаходження-Україна,Житомирська обл.,Новоград-Волинський р-н,смт.Городниця

Рік і місце заснування-1807р.,Російська імперія,Волинська губернія,Новоград-Волинський,містечко Городниця.

В Радянський періодУкраїнська РСР,Житомирська обл.,Житомирська обл.,Новоград-Волинський р-н,смт.Городниця,в кінці 1920-х рр.-ст.Новоград-Волинський

Нижче наведена коротка виписка з книги "Марки радянського фарфору,фаянсу та майоліки.1917-1991.В 2-х томах",в якій подана історія заводу на 6 сторінках,а також описано 15 видів марок(клейм) на фарфорових виробах за період з початку 1920 -х рр. по 2000-ні рр.Там же опубліковані 36 фотографій.

Перші роки роботи заводу

Початок виробництва виробів на фабриці відносять до точної дати -1 квітня 1807 р.

Підприємство було відкрито як дочірнє виробництво акціонерної компанії Корецької мануфактури.В містечко Городниця з Корецької фабрики перевезено виробництво фаянсу,перевезені кваліфіковані майстри.Будівництво йшло 4 роки.Використовувалася місцева сировина- глина,камінь,топливо.

Спочатку глину привозили з найближчих сіл - Перевозня,Сторожівка,з 1820-х рр.-з Дубровиці,звідки вона також привозилася на Корецьку фарфорову мануфактуру.Випускався столовий посуд з фаянсу,а також до 1834р.вироби з кам'яної маси з рельєфними декорами,що нагадують англійські Дж.Веджвуда.

На початку 1850-х рр.власницею заводу була Тереза Любомирська,потім її син - Ю.Любомирський.В 1856р.власником підприємства став Вацлав Руліковський,який модернізував фабрику з ціллю виробництва фарфору.До цього в 1830- ті,в першій пол. 1850 -х рр. на фабриці виготовлялися тільки поодинокі зразки з фарфору.

Післявоєнний час .1950-ті -1960-ті роки. 

В конце 1940 років.на Городницький завод приходять З.Мосійчук, А.В.Крижановський, Т.Л.Крижановська.Вони розробляють нові моделі жанрової скульптури на теми щасливого дитинства,казки,створюють анімалістичні композиції,погруддя письменників та політичних діячів(Б.Хмельницького,В.І.Леніна).Після закінчення Одеського художнього училища деякий час на заводі працює В.І.Щербина("Партизанка",1951 р.)З.Мосійчук виконує фігури "Дівчинка з голубами","Кіт з бандурою","Дід Мороз",попільничку "Заєць з капустяним листком".В 1950-ті роки на заводі скульпторами А.В.Крижановським і Т.Л.Крижановською створені роботи:"Сім'я їжаків","Балярина"(1954р.),"(Куниця","Юні червоноармійці-музиканти"; Т.Л.Крижановською -"Медвежатко"(1951р.), "Улов"(1955р.),"Рукодільниця","Малюк з брязкальцем","В школу!","Вчимося читати","Баю-бай","Дівчинка читає","Дівчинка з кубиками","Дівчинка,що крутиться"(1961р.), Страшковим,Андрійчуком - "Дівчинка тікає від гусака" та інші. А.В.Крижановський створює цікаву серію робіт на спортивну тему-"Спринтер","Боксер","Ковзар","Футболіст","Гімнастка";

В 1950-1960-ті роки на заводі виготовлялась дрібна пластика за моделями,розробленими скульпторами на інших підприємствах: з КЕКХЗ - "Дівчинка з м'ячиком(портрет дочки Марини)","Хлопчик з набором кубиків","Сталін","Снігова баба","Дівчинка з саночками","Юний лижник",(всі - С.В.Болзан-Голембовської); "Дебют","Матрьошка"(обидва-О.Л.Жникруп,1960р.); "Пляжниці"(О.П.Рапай) та інші.

У 2008 році вироби Городницького фарфору були перевезені В Городницький Будинок культури і знаходяться там до сьогодні.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь