Що робити при укусі змії

Дата: 18.09.2018 09:10

Укус змії

Що робити при укусі змії

У Новоград-Волинському районі цьогоріч зареєстровано випадок укусу змії, і це не єдиний район в Житомирській області де зареєсторовано потерпілого з укусом змії.

Найчастіше укус відбувається випадково - якщо наступити на змію. При укусі змії є: чітко виділені одна чи дві точкові ранки або подряпини.  Отруйних змій можна легко відрізнити від неотруйних за формою голови. Голова отруйних змій має яскраво виражену трикутну форму. Це пов'язано з анатомічним розташуванням отруйних залоз. Щоб напасти на здобич, вкусити її, впирскнути отруту і повернутися у початкове положення, змії потрібно всього 0,07 секунди. Отрута цих змій має швидку, але незначну дію. Приблизно половина всіх укусів не супроводжується тяжкими симптомами загального отруєння. Головне в такій ситуації – швидко надати першу, а згодом обов'язково і професійну медичну допомогу.

По  мірі потрапляння отрути в кров з’являються симптоми загальної інтоксикації організму: головний біль, слабкість, кровотеча з носа, прискорення пульсу, утруднене дихання, зниження артеріального тиску, сильна нудота, холодний піт, лихоманка, сонливість; набряк навколо укусу і больові відчуття в місці ураження; порушення зору, а саме «роздвоєння» в очах; у важких випадках –судоми, можлива втрата свідомості.

Надання першої медичної допомоги.

Надайте постраждалому горизонтального положення, максимально обмежте його рухи, особливо ураженої кінцівки.

Дати антигістамінні препарати (діазолін, цетиризин, супрастин).

Для зменшення загальної інтоксикації потерпілому необхідно давати багато питии.

Якщо укус в кінцівку потрібно зняти з неї все - взуття, шкарпетки, годинник, прикраси і тд.

Ранку на місці укусу потрібно обробити антисептиком і накласти стерильну пов’язку.

Укушену кінцівку по можливості максимально знерухомити (після накладання тиснучої пов’язки укушену ногу прив’язати до здорової, руку зафіксувати пов’язкою через шию). Справа в тому, що зміїна отрута розповсюджуються переважно лімфою по лімфатичним судинам, що залягають неглибоко під шкірою і легко здавлюються.  Ось чому ефективним та безпечним способом сповільнити лімфотік та, відповідно, розповсюдження отрути є накладання тиснучої іммобілізуючої пов’язки по всій довжині укушеної кінцівки.Не плутайте накладання тиснучої пов’язки з накладанням джгута!

При можливості прикласти на місце укусу холод.

Після проведення всіх цих заходів, необхідно негайно доставити потерпілого до лікарні.

При укусі змій забороняється:

Ловити і вбивати змію.

Відсмоктувати отруту з рани. Сучасні настанови з першої допомоги не містять рекомендацій по відсмоктуванню отрути з рани. Більше того, враховуючи небезпеку зараження хворобами, що передаються через кров, є доцільними ті настанови, що містять заборону безпосереднього відсмоктування отрути  ротом.

Накладати джгут з метою запобігання розповсюдження отрути по організму з кров’ю. Ця маніпуляція не тільки не дає ефекту, а й навпаки ускладнює стан хворого, може викликати некроз (омертвіння) кінцівки.

Вживати алкоголь, він прискорює поширення отрути з кров'ю по всьому організму.

Накладати зігріваючі компреси та наносити зігріваючи мазі на місце укусу.

Для профілактики укусів гадюки слід застосовувати найпростіші запобіжні заходи:

- йдучи до лісу, одягати щільні штани, заправляючи їх у високе взуття;

- бути особливо уважними перед тим, як ступати у чагарники;

- збираючи гриби чи ягоди, користуватися палицею, щоб перевіряти зарослі;

- не намагатися впіймати гадюку або іншу невідому змію;

- при ночівлі в полі, лісі уникати розташування біля колоній мишей-полівок та інших гризунів, брустверів окопів, чагарників, трухлявих пеньків, дерев з дуплами, біля входу до нори або печери, тобто улюблених місць полювання гадюк;

- щільно закривати вхід до намету, щоб змія не могла туди заповзти;

- переміщуючись лісом, полем у темний час доби, користуватися ліхтарем. Світло відлякує змій і допомагає виявити їх на шляху;

- вирушаючи на сімейний пікнік, риболовлю, збір грибів чи ягід,  провести профілактичну бесіду з дітьми.

Отож, вирушаючи на відпочинок чи прогулянку до лісу, будьте уважними і обережними! А у випадку укусу плазуна скористайтесь цінними порадами!

І. В. Кравченко,

завідувач відділенням анестезіології та інтенсивної терапії Новоград-Волинського міськрайТМО