Офіційний сайт Городницької селищної ради

Житомирська область, Звягельський район

Сьогодні перший спас;святимо"маковійську квітку" і ласуємо пирогами з маком.

Дата: 14.08.2018 08:13
Кількість переглядів: 761

Фото без опису

Сьогодні Перший Спас; святимо «маковійську квітку» і ласуємо пирогами з маком.

Офіційна назва сьогоднішнього свята – Винесення чесних древ ЖивотворчогоХреста Господнього, але в народі здавна закріпилися інші: Маковія та Перший Спас. Чому Маковія? Тому що Церква цього дня згадує також і сім мучеників Маккавеїв та їхню матір Соломонію, які в 166 р до н. е. за часів царя Антіоха Єпіфана були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам. В народі мученики Маккавеї «трансформувалися» на більш звичне українському вуху «Маковія» де відчувається пряма аналогія з маком, який є для українців культовою рослиною подібно до калини чи верби. Одним із головних символів Маковія була «маковійська квітка», яку  виготовляли переважно з городних і частково лісових квітів. Букет мав бути різнобарвним: з чебрецю, чорнобривців, кудрявців, настурцій, рути-м’яти, васильків, нагідок, роман-зілля тощо. Крім того, до «квітки» додавали і голівку невеличкого соняшника, і все це пов’язували червоною стрічкою. Дехто додавав кілька стеблин конопель чи льону. Бувало голівки маку в’язали в окремий букет (щоправда, так робили рідше). «Маковійську квітку» обов’язково треба було освятити в церкві. Потім її підвішували до сволока або ж до божниці, де вона висіла протягом року. З квітів при потребі готували ліки чи купелі, дівчата вплітали їх у коси. З маківок дехто робив навар від безсоння, зерном начиняли кукли (соски-смоктунці) і обсипали обійстя, щоб «відьми не доїли корів і не приносили вроків».

З Маковія починався двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним із найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці. Сьогоднішній сніданок вже мав бути пісним. Серед страв мали обов’язково бути шуліки, коржики та пиріжки з маком. На Маковія зазвичай освячували і криниці, а ще у давнину на цей день припадав останній день колективних толок.

Іменинники сьогодні Олександр, Дмитро, Софія.

Сьогодні 4-ий місячний день. Його символ – Дерево пізнання добра і зла. Місяць у Терезах. Уникайте швидких рішень, висновків. Не час для блискавичного стратегічного наступу. Існує загроза надовго загрузнути у здавалося б простій ситуації. Ідеальний час для збору, накопичення й обробки інформації, аналізу фінансових справ, виявлення та усунення слабких сторін. Будьте уважними до спокус та до того, що і як кажете. В ці дні загострюються сентиментальність, емоційність, чутливість. Їжа повинна бути достатньо поживною, але не жирною.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1923 – +8,1, а найтеплішим у 1946 –  +36,3.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь